Záró gondolatok - 2019.

 

Kedves Kolléga!

 
Sok szeretettel köszönöm mindenkinek a részvételt a Mesterpedagógusok V. Sonkádi szabadegyetemén. Köszönöm a különböző okok miatt meg nem valósítható részvételi szándékot is, melyek közül kettőt emelek ki. Sajnáljuk, hogy a magasabb osztályszámmal rendelkező középiskolák érettségiztető pedagógusai nem tudtak eljönni az eseményre, és kiemelten együtt érzünk azon kollégáinkkal, akiknek otthonát és/vagy munkahelyét tette tönkre a csütörtöki vihar, ezért - sajnálatosan - a kármentés vált mindennapjaik fő tevékenységévé.
A Szabadegyetem Magister Campusa 2019. június 30-án bezárta kapuit. Az előadókkal, témasziget vezetőkkel és szervezőkkel közösen köszönöm a jelenlétet és az aktív közreműködést. Bízom benne, hogy az itt szerzett ismeretek, élmények és tapasztalatok. hozzájárulnak a - megérdemelt - nyári pihenőt követő nevelési és tanévi újrakezdéshez.
Szervező társaimmal közösen elemezzük, értékeljük a hozzánk eljuttatott véleményeket és javaslatokat, majd a honlapon keresztül válaszolunk és reagálunk. Az elmúlt évekhez hasonlóan köszönjük meg az elismeréseket, gondoljuk végig a javaslatokat és válaszolunk a kritikákra. 
Minden kedves kollégámnak feltöltődéssel teli, de pihentető nyarat kívánok.
A rendezvényen készült fotókat hamarosan megtaláljátok a galériában.
 
Községünk, közösségünk várja, visszavárja Önt.
 
Sonkád, 2019. július 1.
 
Üdvözlettel:
Iszák Tibor
polgármester

Felhívás, program - 2019

 

Kedves résztvevők!

A jelentkezések alapján kollégáink elkészítették a szállások beosztását, amit minden résztvevő megkapott elektronikus levélben.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat és az Időkép előrejelzése szerint 28 és 34 Celsius fok között várható a hétvégi hőmérséklet. Az elmúlt napok változékony időjárása miatt kérem figyeljenek a média jelzéseire! 

 

Sonkád községben a Katasztrófavédelem elvégezte a szúnyogok gyérítését, de javasoljuk az egyéni védekezést a rovarok ellen. 

 

A rendezvény megközelíthető személygépkocsival illetve tömegközlekedéssel Fehérgyarmatig és onnan autóbusszal Sonkádig.

 

A megadott elérhetőségeken továbbra is várjuk a kérdéseket, észrevételeket.

Községünk, közösségünk várja, visszavárja Önt.

Sonkád, 2019. június 24.

Üdvözlettel:

Iszák Tibor, Sonkád Község polgármestere 


VÁLTOZÁS

 

Témaszigetek programjában történő változás

 

 A 2019. június 30-án, vasárnap 9.00 órától 10.30 óráig tervezett

3. témasziget

Tapasztalatcsere – Digitális Közösségi Alkotóműhelyek szerepe a szakképzésben – tapasztalatok, jógyakorlatok (Fuchs Péter, Makerspace.hu, vezető fejlesztő, társalapító)

elmarad.

 

Helyette kettő alkalommal kerül feldolgozásra a téma. Először 2019. június 29-én, szombaton 9.00 órától 10.30 óráig

6. témasziget

Tapasztalatcsere – Digitális Közösségi Alkotóműhelyek szerepe a szakképzésben – tapasztalatok, jógyakorlatok (Fuchs Péter, Makerspace.hu, vezető fejlesztő, társalapító)

 

majd 14.00 órától 15.30 óráig

7. témasziget

Tapasztalatcsere – Digitális Közösségi Alkotóműhelyek szerepe a szakképzésben – tapasztalatok, jógyakorlatok (Major Gábor, Makerspace.hu, stratégiai ügyvezető)

 

Megértésüket köszönjük

Szervezők 

 

 


 

FELHÍVÁS

„Egy csónakban evezünk”

Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyeteme

2019. június 27-30.

  

Kedves Kolléga!

Sonkád Község Önkormányzata, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Oktatási Hivatal, a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, a Nemzeti Pedagógus Kar és a Közoktatási Szakértők Országos Egyesülete támogatásával 2019. június 27-30. napokra szervezi a Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyetemét. 

A természeti környezetben, a Túr partján ötödik alkalommal megrendezésre kerülő program keretében, ragaszkodva a „gyökereinkhez”, ismét kiemelt szerepet kap a mesterpedagógusi feladatellátás. Hallgatóink kérésére ismét nagyobb hangsúllyal lesz jelen az óvodai terület és a szakképzés, valamint a kommunikáció. Tágabb kereteket biztosítunk a köznevelésben dolgozók tapasztalatcseréjének, tudásmegosztásának. Az előadások mellett előre meghirdetett témák feldolgozásával lehetőség adódik a tapasztalatok kölcsönös ismertetésére, a felmerülő problémák és kérdések megvitatására, javaslatok és vélemények megfogalmazására, és ezeken keresztül szakmai kapcsolati háló kialakítására. A szervezett programokon a résztvevők segítséget kaphatnak ahhoz, hogy professzionális módon felkészülhessenek az előttük álló feladatok magas színvonalú ellátására.

A plenáris előadások és a tapasztalatok átadását, a felmerülő kérdések megválaszolását segítő témaszigetek mellett a szabadidő tartalmas eltöltésére is lehetőség nyílik a Magister Campus területén és annak környezetében. 

A rendezvény a szabadegyetemek minden jellegzetességét magán viseli: előadások, szeminárium-jellegű csoportos konzultációk, „hallgatók és oktatók” kötetlen beszélgetései a Campus területén. Ennek szellemében javasoljuk, hogy a résztvevők és az előadók öltözködése is lazább legyen, az „egyetemi léthez”, a szatmári táj adta környezethez és a nyári időszakhoz igazodjon.

A Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyetemének rendezője és szervezője: Sonkád Község Önkormányzata

Megköszönve a Mesterpedagógusok I. II. III. és IV. Sonkádi Szabadegyetemének hallgatóitól kapott visszajelzéseket, azokat összegeztük.  A sikeres rendezvény elmúlt négyévi tapasztalatait feldolgozva, minden régi érték megőrzése mellett természetesen némi tartalmi újítást tervezünk az idei Szabadegyetemre. Az elismerések megerősítettek bennünket abban, hogy a szakmai színvonal megőrzése továbbra is elsőrendű célunk legyen, ezt a mellékelt program garantálja. Visszatérő hallgatóink tapasztalni fogják, hogy az előadások változatlanul színesek és informatívak, a témaszigetek a tapasztalatcserét és hálózatosodást segítők lesznek. 

Az elhelyezést változatlanul a térség településeinek nem egységes jellegű szálláshelyein biztosítjuk, amelyek megfelelnek az általános elvárásoknak. A Campuson a folyamatosan tisztított telepített illemhelyek mellett további külső, higiénés célú vízvételi lehetőséget is garantálunk. A szakmai munkát és a szabadidő eltöltését továbbra is az 1200 négyzetméteres központi sátor és 6 db 100 négyzetméteres témasziget sátor szolgálja. Annak érdekében, hogy a hallgatóknak lehetőségük legyen a szállásra, illetve onnan a Campusra eljutni, az idén is ingyenes buszjáratokat biztosítunk. A buszokon való helyek tervezhetősége érdekében kérjük, hogy a választott közlekedés módját a Jelentkezési lapon rögzíteni szíveskedjen. Terveink szerint, igény esetén a Campus-buszjárat a reggelit megelőzően, a napi szakmai programokat követően (kb. 20.00 órakor) és az esti program zárásakor (kb. 23.00-24.00 óra között) közlekedik a Szabadegyetem helyszíne és a szállások között.

Annak érdekében, hogy a szakmai tartalom ne sérüljön és a hallgatói többlet igényeket is megvalósítsuk, a Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyeteme is 0+3 napra nyitja meg a Magister Campust. A 0. napra regisztrálók részére június 27. délután-este és június 28-án délelőtt külön programokat – evezés (maximum 50 fő), szatmári kirándulás, filmvetítés, témaszigetek - szervezünk.

A Szabadegyetem programját a felhívás mellékleteként olvashatják az érdeklődők. Az előadók és a témaszigetek vezetői a felkérést elfogadták és jelenlétükkel megtisztelik a rendezvényt. A Magister Campuson esti szabadidős programokon való részvétel – a választott fogyasztáson túl - a regisztrált megjelentek részére többletköltséget nem jelent.

A rendező az alábbi helységekben biztosítja a résztvevőknek a szállást: Sonkád, Kölcse, Szatmárcseke, Túristvándi, Tiszabecs, Tiszacsécse, Fülesd, Fehérgyarmat települések üdülő- és magán vendégházaiban. A három vagy kettő éjszakás lakhatás helyszínéről a jelentkezés elfogadásáról való visszaigazolásban ad tájékoztatást a szervező. 

A szabadegyetemen való részvétel térítési díj befizetéséhez kötött regisztrációval, illetve a szervezők részéről történő visszaigazolással lehetséges. A szabadegyetem 400 hallgatót fogad a jelentkezés sorrendjében. 

Községünk, közösségünk várja, visszavárja Önt.

Sonkád, 2019. május 23.

Üdvözlettel:

Iszák Tibor, Sonkád Község polgármestere

 


 

  „Egy csónakban evezünk”

 Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyeteme

2019. június 27 – június 30.

MAGISTER CAMPUS

Sonkád - Kisbukó

 


 

0. nap délután - 2019. június 27.

Levezető elnök: Hollósi Géza

10.00 – 14.00 Érkezés, regisztráció(a 0+3. napokra érkezőknek)

14.00 – 17.00 Kirándulás

        – Evezés a Túr folyón

        – Látogatás Panyolára, a Szilvórium tanyára

17.00 – 19.00 M-klub – A császárok klubja című film vetítése

19.00 – 20.00 Vacsora 

20.00 órától    M-klub – Retro buli (Retro DJ) 

  


 

0. nap délelőtt - 2019. június 28.

Levezető elnök: Hollósi Géza

8.00 – 9.00 Reggeli (a 0+3. napokon résztvevőknek)

9.00 – 10.30 Témaszigetek

1. A császárok klubja – Stratégiák a tanár-diák kommunikációban (Dr. Szőke-Milinte Enikő, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, egyetemi docens,)

2. A császárok klubja – A királyok tanterve (Dr. Gloviczki Zoltán, Oktatási Hivatal, elnök)

3. A császárok klubja – A tanári korrektség korlátai (Dr. Aáry-Tamás Lajos, Oktatási Jogok Biztosa)

10.30 – 10.45 Szünet

10.45 – 11.45 Témaszigetek

1. Vitassuk meg – Hogyan látják a minősített pedagógusok és a minősítő mesterpedagógusok az eljárást és annak eredményét? (Kazamér Tibor, Makovecz Imre Általános Iskola, intézményvezető)

2. Vitassuk meg – Az intézményi önértékelés és az intézményi tanfelügyelet a tanfelügyelők szemével (Bodrogai Tibor, Esztergomi Montágh Imre EGYMI, Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola, intézményvezető, Szabó Gyula, Epreskerti Általános Iskola, intézményvezető)

3. Tapasztalatcsere – A szaktanácsadás gyakorlati tapasztalatai szakértői szemmel (Galambos Zsuzsanna, Oktatási Hivatal, főosztályvezető)

11.45 – 12.45 Ebéd (csak a 0. napra regisztráltaknak)


1. nap - 2019. június 28.

Levezető elnök: Pappné Gyulai Katalin, Debreceni Tankerület, igazgató

9.00 – 13.00 Érkezés, regisztráció(az 1-3. napokra érkezőknek)

13.00 – 13.15 Megnyitó, köszöntő

         Iszák Tibor, Sonkád község polgármestere,

         – Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő

13.15 – 13.45 Előadás – Kihívások - Válaszok - Lépések: SZAKKÉPZÉS

- Pölöskei Gáborné, Innovációs és Technológiai Minisztérium, helyettes államtitkár

szervezői mottó: A helyzethez igazítsd a taktikádat (Aranyélet, 2. évad 2. rész)

 

13.45 – 14.15 Előadás – Szükséges-e az intézményvezetői életpálya modell?

- Dr. Maruzsa Zoltán, Emberi Erőforrások Minisztériuma, helyettes államtitkár

szervezői mottó: Semmi sem számít, csak az, hogy ki vagy (Aranyélet, 3. évad, 1. rész)

 

14.15 – 14.45 Előadás – Tovább a megkezdett úton?

- Hajnal Gabriella, Klebelsberg Központ, elnök

szervezői mottó: Jól megválasztott cél vezet sikerhez (Aranyélet, 2. évad, 8. rész)

 

14.45 – 15.30 Előadás – „Mért utat méretlenért el ne hagyj!”

- Dr Gloviczki Zoltán, Oktatási Hivatal, elnök

szervezői mottó: Az okos kockázatvállalás biztonságot nyújt (Aranyélet, 2. évad, 3. rész)

15.30 – 16.00 Szünet

16.00 – 17.30 Témaszigetek

1. Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Dr. Maruzsa Zoltánnal, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős helyettes államtitkárával.

2. Vitassuk meg – Lépni kell! A pedagógusképzés útkeresése (Dr. Horváth Zita, Emberi Erőforrások Minisztériuma, helyettes államtitkár)

3. Beszélgessünk – Egyszer volt, ötször lett. Alapító atyák és anya… (anno 2015. év: Tóth Mária, OHPI, szakmai vezető, Czunyiné dr. Bertalan Judit, EMMI, államtitkár, Hanesz József, KLIK, elnök, Kerekes Balázs, OHPI, igazgató, Thaisz Miklós, EMMI, főosztályvezető, Iszák Tibor, polgármester, Hollósi Géza, OHPI, témavezető)

4. Tapasztalatcsere – Intézményi önértékelés és tanfelügyelet (Gerendás János, Oktatási Hivatal, osztályvezető)

5. Vitassuk meg – „Tervezzük együtt a jövőnket a szakképzésben! (Szakképzés 4.0, intézményi feladatok és lehetőségek)” (Magyar Zita, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, szakmai elnökhelyettes)

6. Vitassuk meg – Az érzelmi intelligencia fejlesztése - Apró örömök a mindennapi életünkben (Ungváriné Bacskai Erika, " A harmónia benned él" Egyesület, elnök)

7. Kőépület (2. sátor mögött) – 16.00 – 18.00

Robotikafoglalkozás – A jelentkezők csoportokat alkotva tanulják meg a LEGO-robotok programozásának alapjait, majd a Forma1 izgalmaival felérő versenyen mérhetik össze robotjaik gyorsaságát, pontosságát (Dr. Főző Attila László, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, senior digitális fejlesztő, Jánossy Zsolt, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, digitális fejlesztő; Virga Krisztina,  Digitális Pedagógiai Módszertani Központ ,digitális fejlesztő)

17.30 – 18.00 Szünet

18.00 – 19.00 Vacsora

19.00 – 20.30 M-klub – Mottó: „Gondolkodási idő nincs”

- Pedagógus, anyagi forrás, intézmény. Vállalható, változtatható vagy változtatandó létszám, mennyiség, minőség?

Beszélgetők a színpadon: Pölöskei Gáborné, Dr. Maruzsa Zoltán, Dr. Gloviczki Zoltán, Hajnal Gabriella, Thaisz Miklós

moderátor: Dr. Aáry-Tamás Lajos

20.30 – 22.00 M-klub – Kiss Kata koncert

22.00 órától    M-klub – Retro buli (Retro DJ)

 


 

2. nap - 2019. június 29.

Levezető elnök: Hollósi Géza

8.00 – 9.00 Reggeli

9.00 – 10.30 Témaszigetek

1. Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Dr. Gloviczki Zoltánnal, az Oktatási Hivatal elnökével

2. Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Hajnal Gabriellával, a Klebelsberg Központ elnökével

3. Vitassuk meg – Vezetők a fókuszban – hogyan hasznosulnak az önértékelés, tanfelügyelet, minősítés eredményei a vezetők munkájában (Kazamér Tibor, Makovecz Imre Általános Iskola, intézményvezető, Dobránszky Sándor, Debreceni Ady Endre Gimnázium, intézményvezető-helyettes)

4. Vitassuk meg – Komplex képességfejlesztés óvodásoknak Polgár Judit Sakkjátszótér Programjával (Farkas Andrea, Sakkjátszótér Program koordinátor, Fenyő Enikő, Brumi Óvoda, óvodapedagógus, Vassné Vantara Mónika, Brumi Óvoda, óvodapedagógus)

5. Vitassuk meg- „Végzettség megszerzéséig a szakképzésben (Kompetenciamérés és rugalmas tanulási utak)” (Hudacsek Lászlóné, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal főosztályvezető, Hámori Éva, Debreceni Szakképzési Centrum, Főigazgató)

6. Tapasztalatcsere – A mesterpedagógusi és kutatótanári minősítések tapasztalatai az Oktatási Hivatal szemszögéből (Marosi Katalin, Oktatási Hivatal, osztályvezető)

10.30 – 11.00 Szünet

11.00 – 11.30 Előadás – A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal fenntartói feladatai

- Kucsák László, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, elnök

szervezői mottó: Összetett célok = tartós siker (Aranyélet, 2. évad, 1. rész)

11.30 – 12.00 Előadás – Az Oktatási Hivatal innovációi az iskolai lemorzsolódás csökkentése érdekében

- Brassói Sándor, Oktatási Hivatal, elnökhelyettes

szervezői mottó: Értsd, amit csinálsz – csináld, amihez értesz (Aranyélet, 2. évad, 6. rész)

12.00 – 12.45 Előadás – A „Z” generáció megismerése

- Dr. Szőke-Milinte Enikő, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, egyetemi docens

szervezői mottó: A képesség nem garancia az eredményességre (Aranyélet, 2. évad, 5. rész)

12.45 – 14.00 Ebéd

14.00 – 15.30 Témaszigetek

1. Vitassuk meg - Céltudatosság, elszántság és harmónia - a hatékony önmotiváció (L. Stipkovits Erika, pszichológus)

2. Vitassuk meg – Történetmesélés és személyiségfejlődés - kommunikációelméleti megközelítés (Dr. Szőke-Milinte Enikő (Pázmány Péter Katolikus Egyetem, egyetemi docens)

3. Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Brassói Sándorral, az Oktatási Hivatal elnökhelyettesével

4. Vitassuk meg – Véleménysarok a digitális pedagógia bevezetésének gyakorlati megvalósításáról (Farkas Andrea, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, senior digitális fejlesztő, Szabados Tímea, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, digitális fejlesztő)

5. Vitassuk meg – „Élet a szakképzési centrumban” (Gurbánné Papp Mária, Nyíregyházi Szakképzési Centrum, főigazgató)

6. Vitassuk meg – Stratégiai tervek a köznevelésben (Lebanov József, Emberi Erőforrások Minisztériuma, főosztályvezető)

15.30 – 16.00 Szünet

16.00 – 16.30 Előadás – Digitális oktatás – ami ma csúcsfegyver, holnap kőbalta

- Horváth Ádám, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, divízióvezető

szervezői mottó: Még pár éved van, azután nem lesz több móka (Aranyélet, 1. évad, 1. rész)

16.30 – 17.15 Előadás – Innovációs folyamatok a magyar iskolákban

- Dr. Halász Gábor, Eötvös Lóránd Tudományegyetem, egyetemi tanár

szervezői mottó: Egy nagy siker minden kudarcot ellensúlyoz (Aranyélet, 2. évad, 7. rész)

17.15 – 18.00 Előadás – Az optimális élmény és a tükörneuronok - a mesterpedagógus  motiváló szerepe

- L. Stipkovits Erika, pszichológus

szervezői mottó: Most már látod, hogy mi van itt (Aranyélet, 1. évad, 8. rész)

18.00 – 18.30 Szünet

18.30 – 19.30 Vacsora

19.30 – 20.30 M-klub – Szatmár Táncegyüttes 

Van egy történetem (A talpalávalót húzza: Bégány Robi)

20.00 – 22.30 M-klub – Retro buli (Retro DJ)

22.30 – 23.00 Tűzgyújtás - virágdobás a Túrba

23.00-tól        M-klub –  Retro buli (Retro DJ) – közben tombola

 


 

3. nap - 2019. június 30.

Levezető elnök: Pappné Gyulai Katalin, Debreceni Tankerület, igazgató

8.00 – 9.00 Reggeli

9.00 – 10.30 Témaszigetek

1. Vitassuk meg – Céltudatosság, elszántság és harmónia - a hatékony önmotiváció (L. Stipkovits Erika, pszichológus)

2. Vitassuk meg – Találékony pedagógusok és újító pedagógusközösségek. Mitől függ, hogy keletkeznek-e az iskolákban a tanulás eredményességét szolgáló újítások? (Dr. Halász Gábor, Eötvös Lóránd Tudományegyetem, egyetemi tanár)

3. Tapasztalatcsere – Digitális Közösségi Alkotóműhelyek szerepe a szakképzésben – tapasztalatok, jógyakorlatok (Fuchs Péter, Makerspace.hu, vezető fejlesztő, társalapító)

4. Vitassuk meg – A sajátos nevelési igényű gyermekek intézményi fejlesztésének kihívásai (Sári Péter Attiláné, Hajdú-Bihar Megyei Pedagógiai Szakszolgálat, általános főigazgató- helyettes)

5. Vitassuk meg – „Vállalatok és szakképzés (ÁKK)” (Dömötör Csaba, Szekszárdi Szakképzési Centrum, Kancellár)

6. Tapasztalatcsere – Óvoda-iskola átmenet támogatásának lehetőségei (Horváth Judit Mária, Tündérkert Keleti Óvoda, Óvodasíp Tagintézmény, Tagintézmény vezető, Szakértő-mesterpedagógus)

10.30 – 11.00 Szünet

11.00 – 12.00 Előadás – Intézményi, intézményvezetői arculatépítés

- Dr. Bokor Tamás, Budapesti Corvinus Egyetem, egyetemi adjunktus

szervezői mottó: A sikeres üzletben mindkét fél győz (Aranyélet, 2. évad, 4. rész)

 

12.00 – 12.45 Előadás – Kísértések – pedagógus döntések és közösségi reakciók

- Dr. Aáry-Tamás Lajos, Oktatási Jogok Biztosa

szervezői mottó: Hiába minden próbálkozás (Aranyélet, 1. évad, 5. rész)

 12.45 – 13.00 ZárásIszák Tibor, Sonkád község polgármestere

 13.00 – 14.30 Ebéd

 14.30-tól        Hazautazás 

  


 

Témaszigetek kiosztása

2019. június 28.

1.Sátor  

A császárok klubja – Stratégiák a tanár-diák kommunikációban (Dr. Szőke-Milinte Enikő, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, egyetemi docens)

2019. június 28. 9.00 - 10.30

 

2. Sátor 

A császárok klubja – A királyok tanterve (Dr. Gloviczki Zoltán, Oktatási Hivatal, elnök)

2019. június 28. 9.00 - 10.30

 

3. Sátor 

A császárok klubja – A tanári korrektség korlátai (Dr. Aáry-Tamás Lajos, Oktatási Jogok Biztosa)

2019. június 28. 9.00 - 10.30

  

1.Sátor 

Tapasztalatcsere – Hogyan látják a minősített pedagógusok és a minősítő mesterpedagógusok az eljárást és annak eredményét? (Kazamér Tibor, Makovecz Imre Általános Iskola, intézményvezető)

2019. június 28. 10.45 - 11.45

 

2. Sátor 

Tapasztalatcsere – Az intézményi önértékelés és az intézményi tanfelügyelet a tanfelügyelők szemével (Bodrogai Tibor, Esztergomi Montágh Imre EGYMI, Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola, intézményvezető, Szabó Gyula, Epreskerti Általános Iskola, intézményvezető)

2019. június 28. 10.45-11.45

 

3. Sátor 

Tapasztalatcsere – A szaktanácsadás gyakorlati tapasztalatai szakértői szemmel (Galambos Zsuzsanna, Oktatási Hivatal, főosztályvezető)

2019. június 28. 10.45-11.45

 

 

1. Sátor 

Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Dr. Maruzsa Zoltánnal, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős helyettes államtitkárával

2019. június 28. 16.00-17.30

 

2. Sátor 

Vitassuk meg – Lépni kell! A pedagógusképzés útkeresése (Dr. Horváth Zita, Emberi Erőforrások Minisztériuma, helyettes államtitkár)

2019. június 28. 16.00-17.30

 

3. Sátor 

Beszélgessünk – Egyszer volt, ötször lett. Alapító atyák és anya… (anno 2015. év: Tóth Mária, OHPI, szakmai vezető, Czunyiné dr. Bertalan Judit, EMMI, államtitkár, Hanesz József, KLIK, elnök, Kerekes Balázs, OHPI, igazgató, Thaisz Miklós, EMMI, főosztályvezető, Iszák Tibor, polgármester, Hollósi Géza, OHPI, témavezető)

2019. június 28. 16.00-17.30

 

4. Sátor

Tapasztalatcsere – Intézményi önértékelés és tanfelügyelet (Gerendás János, Oktatási Hivatal, osztályvezető)

2019. június 28. 16.00-17.30

 

5. Sátor 

Vitassuk meg – „Tervezzük együtt a jövőnket a szakképzésben! (Szakképzés 4.0, intézményi feladatok és lehetőségek)” (Magyar Zita, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, szakmai elnökhelyettes)

2019. június 28. 16.00-17.30

 

6. Sátor

Vitassuk meg – Az érzelmi intelligencia fejlesztése - Apró örömök a mindennapi életünkben (Ungváriné Bacskai Erika, " A harmónia benned él" Egyesület, elnök)

2019. június 28. 16.00-17.30

 

7. Kőház (2. sátor mögött)

Robotikafoglalkozás – A jelentkezők csoportokat alkotva tanulják meg a LEGO-robotok programozásának alapjait, majd a Forma1 izgalmaival felérő versenyen mérhetik össze robotjaik gyorsaságát, pontosságát (Dr. Főző Attila László, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, senior digitális fejlesztő, Jánossy Zsolt, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, digitális fejlesztő; Virga Krisztina,  Digitális Pedagógiai Módszertani Központ ,digitális fejlesztő)

2019. június 28. 16.00-18.00

 

 


 

2019. június 29.

 

1. Sátor 

Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Dr. Gloviczki Zoltánnal, az Oktatási Hivatal elnökével

2019. június 29. 9.00-10.30

 

2. Sátor 

Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Hajnal Gabriellával, a Klebelsberg Központ elnökével

2019. június 29. 9.00-10.30

 

3. Sátor 

Vitassuk meg – Vezetők a fókuszban – hogyan hasznosulnak az önértékelés, tanfelügyelet, minősítés eredményei a vezetők munkájában (Kazamér Tibor, Makovecz Imre Általános Iskola, intézményvezető, Dobránszky Sándor, Debreceni Ady Endre Gimnázium, intézményvezető-helyettes)

2019. június 29. 9.00-10.30

 

4. Sátor 

Vitassuk meg – Komplex képességfejlesztés óvodásoknak Polgár Judit Sakkjátszótér Programjával (Farkas Andrea, Sakkjátszótér Program koordinátor, Fenyő Enikő, Brumi Óvoda, óvodapedagógus, Vassné Vantara Mónika, Brumi Óvoda, óvodapedagógus)

2019. június 29. 9.00-10.30

 

5. Sátor 

Vitassuk meg- „Végzettség megszerzéséig a szakképzésben (Kompetenciamérés és rugalmas tanulási utak)” (Hudacsek Lászlóné, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal főosztályvezető, Hámori Éva, Debreceni Szakképzési Centrum, Főigazgató)

2019. június 29. 9.00-10.30

 

6. Sátor 

Tapasztalatcsere – A mesterpedagógusi és kutatótanári minősítések tapasztalatai az Oktatási Hivatal szemszögéből (Marosi Katalin, Oktatási Hivatal, osztályvezető)

2019. június 29. 9.00-10.30

 

 

1. Sátor 

Vitassuk meg - Céltudatosság, elszántság és harmónia - a hatékony önmotiváció (L. Stipkovits Erika, pszichológus)

2019. június 29. 14.00-15.30

 

2. Sátor 

Vitassuk meg – Történetmesélés és személyiségfejlődés - kommunikációelméleti megközelítés (Dr. Szőke-Milinte Enikő (Pázmány Péter Katolikus Egyetem, egyetemi docens)

2019. június 29. 14.00-15.30

 

3. Sátor 

Ami az előadáson nem került szóba – Beszélgetés Brassói Sándorral, az Oktatási Hivatal elnökhelyettesével

2019. június 29. 14.00-15.30

 

4. Sátor 

Vitassuk meg – Véleménysarok a digitális pedagógia bevezetésének gyakorlati megvalósításáról (Farkas Andrea, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, senior digitális fejlesztő, Szabados Tímea, Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, digitális fejlesztő)

2019. június 29. 14.00-15.30

 

5. Sátor 

Vitassuk meg – „Élet a szakképzési centrumban” (Gurbánné Papp Mária, Nyíregyházi Szakképzési Centrum, főigazgató)

2019. június 29. 14.00-15.30

 

6. Sátor 

Vitassuk meg – Stratégiai tervek a köznevelésben (Lebanov József, Emberi Erőforrások Minisztériuma, főosztályvezető)

2019. június 29. 14.00-15.30

  


 

2019. június 30.

 

1. Sátor 

Vitassuk meg –  Céltudatosság, elszántság és harmónia - a hatékony önmotiváció (L. Stipkovits Erika, pszichológus)

2019. június 30. 9.00-10.30

 

2. Sátor 

Vitassuk meg – Találékony pedagógusok és újító pedagógusközösségek. Mitől függ, hogy keletkeznek-e az iskolákban a tanulás eredményességét szolgáló újítások? (Dr. Halász Gábor, Eötvös Lóránd Tudományegyetem, egyetemi tanár)

2019. június 30. 9.00-10.30

 

3. Sátor 

Tapasztalatcsere – Digitális Közösségi Alkotóműhelyek szerepe a szakképzésben – tapasztalatok, jógyakorlatok (Fuchs Péter, Makerspace.hu, vezető fejlesztő, társalapító)

2019. június 30. 9.00-10.30

 

4. Sátor 

Vitassuk meg – A sajátos nevelési igényű gyermekek intézményi fejlesztésének kihívásai (Sári Péter Attiláné, Hajdú-Bihar Megyei Pedagógiai Szakszolgálat, általános főigazgató- helyettes)

2019. június 30. 9.00-10.30

 

5. Sátor 

Vitassuk meg – „Vállalatok és szakképzés (ÁKK)” (Dömötör Csaba, Szekszárdi Szakképzési Centrum, Kancellár)

2019. június 30. 9.00-10.30

 

6. Sátor 

Tapasztalatcsere – Óvoda-iskola átmenet támogatásának lehetőségei (Horváth Judit Mária, Tündérkert Keleti Óvoda, Óvodasíp Tagintézmény, Tagintézmény vezető, Szakértő-mesterpedagógus)

2019. június 30. 9.00-10.30

 

 

 

5. Sonkádi Szabadegyetem - előzetes információk 4.

 

 

 

Kedves Kolléga!

 

Régen jelentkeztem üzenettel, nagyon régen. Bevallom, nem így terveztem. Szándékom szerint már április végén meghirdetésre került volna a Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyetemének programja, és ezzel együtt a jelentkezésre való felhívás is a honlapon. Nem így lett, és ezt végtelenül sajnálom. Bár eldőlt, hogy megjelennek, mégis még mindig zajlanak a tárgyalások kettő nagyon fontos – visszatérő – szereplővel, és nélkülük nagyon hiányos a szakmai (tudja: SZ-SZ-SZ-SZ) program.

Egyébként ez, az előző levelemben megjelenített mozaikszó (rendben: tudom, hogy pontosan nem felel meg a mozaikszó követelményeinek), megdöbbentő érdeklődést váltott ki. Most gyorsan ránéztem a honlapra és éppen 133 kolléga „volt fent”. Többnyire természetesen 20-40 fő közötti a pillanatnyi látogatottság, de most hetente több tucatszor volt egyszerre háromszáz feletti a látogatók száma, sőt, magam egyszer 1287 fős „vendégkört” tapasztaltam. Csak halkan teszem hozzá: délelőtt, 10 óra 32 perckor, tanítási időben írom éppen ezeket a sorokat, és arra gondolok: kollégáim – mint oly sok napon - a lyukasórájuk alatt a Szabadegyetem honlapját fürkészik. (utólag szúrom be ezt a mondatot: 10 óra 48 perc van és a látogatottság az általános szüneti időben 57 főre esett vissza)

Tehát a pillanatnyi siker titka – a fene sem gondolta volna – a mozaikszó. Akkor írok egyet – de legközelebb már nem - ebben a levélben is:

KEKSZ

Nehogy valaki is az 1968-ban Baksa-Soós János vezetésével megalakult, és a maga korában sajnos meg nem értett zenekarra gondoljon, amely olyan számokat hagyott ránk, mit a Család, illetve az Elszállt egy hajó a szélben. Most azért erről inkább többet nem írok (akit érdekel az együttes története mélyebben, annak rendelkezésére áll mindenki barátja, a Google). Ez a mára rendelt négy betű, melyek mögött fontos információk lapulnak meg, természetesen a teljesség igénye nélkül.

K, mint kulturális programok. Az előző levelemben jeleztem, hogy szűkebb – és számomra oly kedves – hazám, Szatmár kiemelt szereppel bír a 2019. évi rendezvényen. Az ízekkel már megismerkedhettek (azért bővítünk ezen is az idén) étel és ital formájában egyaránt. A szatmári népzenét és táncokat most tényleg a kis régió előadói fogják prezentálni. Készíthetik a lábukat azok, akik a néptáncot ki nem hagynák. Persze azok is, akik a 21. század zenéjét szeretik, de annak a jelenléte már alap az estéken.

Lesznek kirándulások a 0. nap délutánján. A többes szám nem véletlen, előzetesen lehet választani, hogy az izmait akarja-e megmozgatni a kedves résztvevő, vagy Szatmár legfontosabb folyadékának helyszíni elkészítési folyamatát kívánja-e tanulmányozni. És lesz szatmári kötődésű tombola. Szervező barátom, Tóth Marika már négy éve kéri, hogy ilyen programra is kerüljön sor. Most engedtem először a szelíd nyomásnak. Kulturális előzetesnek most legyen elég ennyi. Ha már itt tartunk, akkor folytassuk is ezzel a fogalommal.

E, mint előzetes. Már korábban megírtam néhány visszatérő előadónk, témasziget vezetőnk nevét. Akkor is és most is a teljesség igénye nélkül prezentálok. Ezúttal legyen néhány konkrét cím is a nevek mellett.

 

0. nap délután - 2019. június 27.

Levezető elnök: Hollósi Géza

10.00 – 14.00  Érkezés, regisztráció   (a 0-3. napokra érkezőknek)

14.00 – 17.00  Kirándulás – Evezés a Túr folyón – Látogatás …………….

17.00 – 19.00  M-klub ……… című film vetítése

19.00 – 20.00  Vacsora            

20.00-tól           M-klub - Retro buli (Retro DJ)

  

0. nap délelőtt - 2019. június 28.

Levezető elnök: Hollósi Géza

 

         8.00 – 9.00       Reggeli (a 0-3. napokon résztvevőknek)

         9.00 – 10.30    Témaszigetek

1.

A ………. film – Stratégiák a tanár-diák kommunikációban (Dr. Szőke-Milinte Enikő, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, egyetemi docens)

 

2.

A ………. film – A királyok tanterve (Dr. Gloviczki Zoltán, Oktatási Hivatal, elnök)

 

3.

A ………. film – A tanári korrektség korlátai (Dr. Aáry-Tamás Lajos, Oktatási Jogok Biztosa)

Néhány konkrétumot kitöröltem. Azt persze nem, hogy hol is valósul meg az evezés (nem lett volna nehéz kitalálni), de a másik távolabbi program helyszíne még hadd maradjon titok. És a film címe is. Természetesen már kiválasztottuk (pontosabban elfogadtuk Szőke-Milinte Enikő javaslatát), és megígérem: idén is elgondolkodtató, de sokkoló alkotást láthatunk. A feldolgozásban a tavalyi programról jól ismert csapat segíti a hallgatókat.

Amellett, hogy érdemes korán érkezni, megéri maradni is.

19.00 – 20.30  M-klub – Mottó: „Gondolkodási idő nincs”

Pedagógus, anyagi forrás, intézmény. Vállalható, változtatható vagy változtatandó létszám, mennyiség, minőség?

Beszélgetők a színpadon: ……………………………………………

Először is: természetesen mi szervezők már tudjuk, hogy kik lesznek a színpadon, csak még nem áruljuk el. Tavaly nem volt pódiumbeszélgetés, idén ismét lesz. Reményeink szerint kritikus és őszinte, de nem provokatív. Beszélünk arról, ami javítandó, javítható, és arról is, ami megőrzendő.

Végül nézzük, hogy mivel zárul az utolsó nap.

11.00 – 12.00  ElőadásIntézményi, intézményvezetői arculatépítés

- Dr. Bokor Tamás, Budapesti Corvinus Egyetem, egyetemi adjunktus

mottó:

                                         

12.00 – 12.45  ElőadásKísértések – pedagógus döntések és közösségi reakciók

 - Dr. Aáry-Tamás Lajos, Oktatási Jogok Biztosa

                              mottó:

Velük terveztünk tavaly is, és reménykedünk, hogy most nem jön közbe sem betegség, sem közfeladat miatti elszólítás. Akarattal hagytam szabadon a mottók helyét is. Már kiválasztottuk, és a jubileumi évben szakítottunk az eddig is meghökkentő szokásunkkal e téren. A közelmúlt legnagyobb sikerű magyar tévésorozatának epizódcímeit kapják az előadások. Aranyélet lesz a javából!

K, mint közszolgálat. Ezt komolyan vesszük, ebben nincs változás az elmúlt évekhez képest. Tényleg közszolgálatnak tekintjük mindazt, ami a Szabadegyetemen történik. Az ismeretnyújtást és ismeretszerzést, a tudásmegosztást és a tapasztalatcserét, az újítási javaslatok prezentálását és a vitát. Jut eszembe erről: ismerik a mintegy hetven évvel ezelőtti történetet, hogy milyen táviratot írt Királyhegyi Pál (amelyet valójában nem küldött el Sztálinnak)? Így szólt: „A rendszer nem vált be. Stop. Tessék abbahagyni. Stop. Királyhegyi Pál. Stop.” Nos, nem így állunk a köznevelés kérdéséhez (és nem azért, mert Királyhegyit később internálták), hanem valóban konstruktívan. Mindössze annyi a vágyunk, hogy kölcsönösen legyünk konstruktívak.

A mi „közszolgálatunk” célja nem sok, de nem is kevés. Ebben a kollégáinkra koncentrálunk. Ezekben a sonkádi napokban számunkra, szervezők – és az előadók és a témasziget vezetők - számára a pedagógus az első, a második és a harmadik. Azért, hogy majd az új nevelési és tanévtől már csak a második helyet – de az stabilan – foglalhassuk el, és az elsőt adjuk át a gyermekeknek, tanulóknak. Mindent megteszünk a június végi teljes dobogófoglalásért, éppen ezért úgy dolgozunk, hogy teljesüljön az utolsó betű.

SZ, mint szuper lesz. Mindazoknak, akik jól akarják érezni magukat. Mindazoknak, akik a hivatásukba illeszkedő új ismereteket szeretnének. Mindazoknak, akik mernek és tudnak kérdezni, és a válaszokat befogadni. Mert közösen akarjuk mi résztvevők, előadók és szervezők, hogy az legyen. Ezért invitálunk minden érdeklődőt tehát Szatmárba, ahol a Túr folyó partján, a Magister Campuson a

Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyeteme

2019. június 27-30.

között nyitva tartja kapuit. StopJ.

 

Községünk, közösségünk várja, visszavárja Önt.

Sonkád, 2019. május 2.

Üdvözlettel:

Iszák Tibor, polgármester

 

Utóirat: Pontosan 12 óra 17 perckor fejeztem be az írást. E pillanatban 247 vendég olvassa a honlapot. Köszönöm.

12. óra 20 perc: 338 vendég. Nincs ötödik óra? Tényleg befejeztem. Stop J.

 

Regisztrációs lap - 2019.

Tisztelt Résztvevők!

Minden regisztrációt követően a rendszer elküldi a jelentkezés adatait a megadott email címre.

Amennyiben nem érkezett meg a visszajelző levél, kérem jelezze telefonon (+36307581516) vagy a This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. címen!!!

 


 

A megnövekedett érdeklődésre való tekintettel illetve regisztrációs díj átutalása és a szállások gyorsabb kiosztása érdekében megadjuk a Sonkádi Önkormányzat számlaszámát:

OTP Bank 11744027-15442734-10060005

Az átutaláson feltétlenül tüntesse fel a résztvevő nevét!

Az átutalást követően elektronikus formában további tájékoztató anyagokat küldünk a Szabadegyetem programjával, témasziget-választásával, a szállással, a helyszíni regisztrációval és a pontos megközelíthetőséggel kapcsolatban. 

Ha nem kapott visszaigazolást emailben vagy kérdése, észrevétele van, kérem jelezze az This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. címen.

5. Sonkádi Szabadegyetem - előzetes információk 3.

 

 

 

Kedves Kolléga!

 

Talán egykor említettem, hogy régebben komoly lobbi folyt – vagy írhatom úgy is, gyakoroltak rám némi nyomást – azért, hogy a rendezvény változtassa meg a nevét, és ezzel együtt célközönségét. Mesterpedagógusok helyett szóljon a program az intézményvezetőknek. Csak néztem, és nem túl emelkedetten azt hajtogattam magamban: nehogy már…

Elvették ugyan például a Zwack nevet, de a cég alkoholt gyártott tovább (persze rendes Unicumot nem tudott). Ledobták a kapu fölül Weiss Manfréd nevét, de a csarnokokban gyártották tovább a vasalkatrészeket (és újdonságként a veszteséget). Jó, mondjuk Ganzot meghagyták a gyárak nevében, és szépen – de persze másként – folyt a gépek, járművek és a veszteség termelése. Egy szó, mint száz, nem engedtem. Ez az elnevezés már – az eredetét itt és most ne firtassuk – az enyém. A program pedig mesterpedagógusoknak szól. Is. Valamint azon kollégáknak, akik még nem mesterpedagógusok, és azoknak a kik nem is akarnak mesterpedagógusok lenni. Mert nem kell – és nem is lehet – mindenkinek azzá válni, de akarjon „pedagógus mesterré” lenni. Ebben kívánunk támogatást adni, és ezáltal meg is határoztam a program irányát, tartalmát, mondanivalóját.

SZ-SZ-SZ-SZ

Nem őrültem meg, hanem ezzel a nem túl bonyolult (na jó, azért agyaltam rajta egy keveset) mozaikszóval tudom jellemezni az általunk jubileuminak tekintett Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyetemét.

SZ, mint Szatmár. Sosem titkoltam, hogy lokálpatrióta vagyok, rajongok szűkebb hazámért, a történelmi – és maradék – Szatmár megyéért. Szatmári vagyok, annak minden jó és még jobb tulajdonságával. Egyesek szerint nagyon ritkán a rosszakkal is. Idén a programot a szatmári gondolatkör hatja át. Gondolok ez alatt a kirándulásokra, a kulturális programokra, a gasztronómiára, a faluudvarra és egyéb meglepetésekre.

SZ, mint szakértői tevékenység. A Szabadegyetem első pillanatától – a rendezvény ötlete születésének gondolatától – elsődleges célközönségünk a pedagógus minősítést és tanfelügyeletet gyakorlatban megvalósító szakértői gárda. Tudjuk, hogy sokan kiválóan végzik ezt a tevékenységet, ezért tőlük azt várjuk, hogy tapasztalataikat adják át és szerezzenek új információkat. Azt is tudjuk, hogy egyes szakértők még nem rendelkeznek kellő tapasztalattal, néha a tudásuk elmélyítésén érdemes dolgozniuk. Őket szeretnénk több ismerethez juttatni, hogy a tanácsokat beépítve munkájukba, a „köz” nagyobb megelégedettségére végezzék tevékenységüket.

SZ, mint szaktanácsadás. Jogos kritika volt az első rendezvényt követően, hogy a mesterpedagógusok közül nem fordítottunk kellő hangsúlyt a szaktanácsadókra és munkájukra. Megértettük, fokozatosan változtattunk. Nem – csak - arra koncentrálva, hogy az intézményben mit tegyen a szaktanácsadó, hanem az előadásokban és témaszigeteken jelenítjük meg a tevékenység tartalmi-szakmai támogatását. Tágabban értelmezzük a szaktanácsadást magába foglaló pedagógiai-szakmai szolgáltatást. Ha jobban belegondolok, ez a terület évről-évre szép fokozatosan növelte jelenlétét a Szabadegyetemen. Ide tartozónak tekintem gyakorlati pszichológia, a kommunikáció, a filmelemzések, az óvodai feladatellátás támogatása, a digitális oktatás lehetőségeinek egyre szélesebb – és igényeket kielégítő – megjelenését az előadásokban és témaszigeteken.

SZ, mint szakképzés. Sokáig ódzkodtam attól, hogy bármely oktatási feladattípus külön nevesítve megjelenjen a programban, majd tavaly engedtem a mind erősebb hallgatói akaratnak. Be kellett látnom, hogy az ezer gonddal küszködő, folyamatos fejlesztési és struktúraváltási programokat megvalósító oktatási ágazat jelenléte mégis indokolt. Az élet, vagyis a 2018. évi érdeklődés a szakképzési témaszigetek iránt mindezt igazolta. Azért azt ne gondoljuk, hogy mindez kisajátítást jelent. Az óvodák, általános iskolák, gimnáziumok és speciális intézmények pedagógusai is meglelik az „étlapon” a maguk ínyencségeit.

Remélem a fenti sorokkal azért felpiszkáltam az érdeklődését, hogy hogy nyomon kövesse, mit is valósít meg a

Mesterpedagógusok V. Sonkádi Szabadegyeteme

2019. június 27-30. között

a Túr mentén kialakítandó Magister Campuson. Nyilván ennél több információval is tudnék jelen pillanatban szolgálni, de akkor mi maradna a következő levélre? Sok. Higgye el Kedves Kolléga, nagyon sok. Kísérje figyelemmel a honlapot és/vagy a Facebook oldalunkat. Tájékozódjon, érdeklődjön, jelentkezzen és jöjjön el. Onnantól már „csupán” a hallgatók, előadók, témasziget vezetők, fellépők, szervezők és segítők hálózatán múlik minden.

Községünk, közösségünk várja, visszavárja Önt.

Sonkád, 2019. március 25.

Üdvözlettel:

Iszák Tibor, polgármester

 

Friday the 29th. Sonkádi szabadegyetem. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.